piątek, 31 stycznia 2014

Diamenty inwestycyjne

Diamenty inwestycyjne


Autor: Mariusz42


Diamenty są ponadczasowym symbolem bogactwa i luksusu oraz wzbudzają podziw i zachwyt. I choć mowa tu o jednej z odmian tak powszechnego węgla kamiennego, to jest ona niekwestionowanym królem wśród minerałów.


Naturalne diamenty złożone są w 100% z węgla. Są one najlżejszymi, najtwardszymi, najmniejszymi i najdroższymi znanymi ludzkości kamieniami szlachetnymi. Z historycznej perspektywy znane są fakty, że diamenty pozwoliły przetrwać, czy też możnym tego świata, czy też zwykłym ludziom najtragiczniejsze wojny i kataklizmy, tylko dlatego że posiadali oni najbardziej skoncentrowana formę bogactwa: DIAMENTY! To one okazały się najodporniejsze na recesję czy inflację. Od 1934 r. ceny diamentów wzrastają znacznie więcej niż rata inflacyjna, a przez to chronią realną wartość kapitału. W ostatnich latach ceny diamentów wzrastają bardzo gwałtownie, oferując solidne zabezpieczenie kapitału, przy jednoczesnym jego wzroście. Diamenty są najbardziej skoncentrowaną forma bogactwa, przy jednoczesnym zabezpieczeniu prywatności niedostępnej w jakiejkolwiek innej formie inwestycji. Jak żadna inna inwestycja diament sprawia, że posiadamy 100% własności w odróżnieniu od innych form inwestycji, jak również nie wymaga jakichkolwiek działań monitorowania jej, ani nie jest obłożony podatkami od nieruchomości lub zysku, czy też koniecznego ubezpieczenia. Jest odporny na zewnętrzne zmiany koniunktury, bądź też tendencje rynkowe, a międzynarodowy popyt na diamenty zdecydowanie przewyższa podaż. Firmy wydobywcze poinformowały, że nie będą zwiększać wydobycia, co przy rosnącym zapotrzebowaniu na diamenty sprawia, że ceny stale rosną.

Kryzys jaki powstał ostatnio, zachwiał największymi gospodarkami świata. Jedyną gałęzią, która nie ugięła się pod globalnym kryzysem jest branża Diamentów. Wielokrotnie przewyższa ona zyski z jakiejkolwiek innej formy inwestycji, jednocześnie kreując nieprawdopodobne osobiste bogactwo, przy jednoczesnym zachowaniu płynności środków, nie narażonych na zewnętrzne presje rynkowe.

Dzisiejsi inwestorzy mogą używać diamentów jako ochrony przed niepewnością giełdy, zawirowaniami politycznymi czy tez inflacją. Tego rodzaju problemy powodują gwałtowne zachwiania i powodują zubożenie wielu inwestorów. Dzisiaj Amerykanie zaczęli rozumieć, że setki lat temu Europejczycy działali bardzo przezornie inwestując w diamenty, które to opierają się od setek lat ogólnoświatowym trendom na rynkach inwestycyjnych.

Inwestując w nie należy pamiętać , że na cenę ma wpływ tzw. 4C czyli rodzaj szlifu, masa, barwa, czystość oraz wykończenie i proporcje szlifu. Pamiętajmy również o tym, że diamenty w Polsce objęte są 23% VAT co sprawia, że aby inwestor zarobił na mich musi taką inwestycję zaplanować na minimum 3 lata, ponieważ przy odsprzedaży otrzyma kwotę netto wartości według Indeksu diamentów - Rapaport Diamond Report pod warunkiem, że sprzedamy je za pośrednictwem firmy, która nam sprzedała diamenty inwestycyjne, natomiast w przypadku indywidualnej odsprzedaży otrzymamy najczęściej niższą cenę niż ta z rapaport. Zważywszy na fakt, że ceny diamentów są podawane w dolarach USD więc nasz zysk będzie również zależał od kursu tej waluty. WAŻNE – inwestuj tylko w diamenty z pewnego źródła i z certyfikatem znanych laboratoriów gemmologicznych potwierdzających autentyczność kamieni.


Powyższy artykuł nie stanowi doradztwa inwestycyjnego , a za wszelkie decyzje i działania podjęte pod wpływem jego treści autor nie ponosi odpowiedzialności.

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

2 komentarze:

  1. Dziękuje za posta, przydatne informacje jak dla mnie

    OdpowiedzUsuń
  2. Świetny artykuł na początek dla początkujących inwestorów. Na pewno diamenty, tak jak i inne kamienie, a także metale szlachetne jest jedną z najlepszych form inwestycji kapitału. Nie potrzeba nawet tak dużych kwot jak w przypadku zakupu ziemi czy mieszkania. Trzeba tylko pamiętać aby robić zakupy u sprawdzonych sprzedawców, a kamienie posiadały certyfikaty autentyczności.

    OdpowiedzUsuń