środa, 15 grudnia 2010

Znane i mniej znane fundusze nieruchomości. Cz.1

Znane i mniej znane fundusze nieruchomości. Cz.1


Autorem artykułu jest Rafał Miśkowiec




Fundusze nieruchomości są jednymi ze specjalistycznych funduszy dostępnymi na naszym młodym rynku. Powstanie pierwszego funduszu datowane jest na rok 2004, kiedy to Polski rynek finansowy zaczął stosować regulacje przyjęte wraz z przystąpieniem do UE.

Wraz z nimi pojawiły się nowe możliwości i pomysły na zagospodarowanie zysku z perspektywicznego rynku nieruchomości.


Rodzaje funduszy


Fundusze nieruchomości możemy podzielić na dwie grupy, pierwszą z nich tworzą Fundusze Inwestycyjne Otwarte, czyli FIO.Drugą Fundusze Inwestycyjne Zamknięte, czyli FIZ.O tym jak fundusz będzie zbudowany, a także o samym sposobie sprzedaży jednostek uczestnictwa decyduje kierownictwo TFI. To od pomysłu Towarzystwa na funkcjonowanie danego fundusz zależy, kiedy i w jaki sposób będziemy kupowali jednostki uczestnictwa lub certyfikaty.



Nabycie FIO


Do grupy FIO należą fundusze, których jednostki uczestnictwa można nabyć w dowolnym momencie na rynku. Sprzedaż prowadzą TFI poprzez swoje strony WWW, banki, placówki partnerskie, doradcy finansowi czy platformy internetowe wyspecjalizowane w dystrybucji funduszy.



Nabycie FIZ


Do grupy FIZ należą fundusze, których certyfikaty możemy nabyć w okresie subskrypcji. Liczba dostępnych certyfikatów jest ściśle określona, co w niektórych przypadkach może spowodować trudności w ich nabyciu. Forma sprzedaży może być podobna jak w przypadku funduszy FIO, choć najczęściej jest to znacznie mniej placówek. Po zakończeniu sprzedaży przez subskrypcję, certyfikaty można nabyć na Giełdzie Papierów Wartościowych.



Sprzedaż


Jednostki uczestnictwa FIO można sprzedaż w dowolnym momencie, uwzględniając oczywiście ich cenę, a więc opłacalność samej inwestycji. Jednostki te sprzedajemy samemu TFI, temu, które je wcześniej wyemitowało.
W przypadku FIZ sytuacja jest trochę inna. Naturalnym sposobem sprzedania i tym samym zakończenia inwestycji jest koniec życia funduszu, przewidziany jest on w prospekcie emisyjnym. Nie musi to oznaczać, że dostaniemy pieniądze od razu. Nieruchomości trzeba przecież sprzedać.


Innym sposobem jest sprzedaż TFI, odbywa się to jednak w ściśle określonych okresach. TFI stosują różne rozwiązania, odkupienia 2 razy w miesiącu lub co się zdarzyło, kilka razy do roku.



Jeszcze innym rozwiązaniem jest sprzedaż na Giełdzie Papierów Wartościowych. Tu jednak powinniśmy wiedzieć, że aby móc sprzedać posiadane certyfikaty, ktoś musi chcieć od nas je kupić. Może się okazać, że nie jest to takie proste, zwłaszcza w krótkim czasie.


www.PulsPieniadza.pl




---

Zamieszczone rozwiązania zostały wielokrotnie sprawdzone, zastosowane i są gotowe do użycia w obecnej sytuacji na rynku, jeżeli masz jakieś trudności skontaktuj się ze mną.
Pozdrawiam Serdecznie

Edycja po akceptacji.
www.PulsPieniadza.pl



Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz