Fundusze parasolowe kontra tradycyjne fundusze inwestycyjne
Autorem artykułu jest Joanna Wiejak
Co fundusze parasolowe odróżnia od tradycyjnych funduszy inwestycyjnych? Czy to atrakcyjny sposób lokowania pieniędzy, czy umiejętnie promowany produkt finansowy? Co stoi za tak dużą popularnością funduszy parasolowych?
Do funduszy parasolowych trafia dziś ponad 10% wszystkich, zarządzanych przez Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych środków finansowych. Czy przyczynia się do tego umiejętna promocja funduszy parasolowych, które przedstawiane są często jako swoiste raje podatkowe?
Czym są fundusze parasolowe? Co je odróżnia od tradycyjnych funduszy inwestycyjnych?
Fundusze parasolowe niedawno pojawiły się na naszym rynku i bardzo szybko zyskują na popularności. To nowy produkt finansowy, który Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych zaczęły wprowadzać do swojej oferty w ubiegłym roku. Wcześniej nie pozwalały na to nasze przepisy prawne.
Fundusz parasolowy to nic innego, jak kilka lub kilkanaście funduszy inwestycyjnych połączonych niewidzialną klamrą przepisów prawno-podatkowych. Dzięki niej, przenosząc środki finansowe z jednego funduszu do drugiego, nie rozliczamy się po drodze z Urzędem Skarbowym, z osiągniętych zysków. Główną zaletą parasoli jest więc możliwość oszczędzania na podatkach, a mówiąc konkretnie na podatku od zysków kapitałowych, czyli tak zwanym podatku Belki, który na dzień dzisiejszy wynosi 19%.
Co stoi za tak dużą popularności funduszy parasolowych? Przede wszystkim nasza mentalność. Po prostu nie lubimy płacić podatków. Na hasło „nie płać podatku” większość z nas jest skłonna na chwilę się zatrzymać i dowiedzieć się czegoś więcej na ten temat.
Niektóre TFI zmieniają wszystkie dotychczas funkcjonujące fundusze na jeden fundusz parasolowy, przenosząc doń automatycznie wszystkich swoich klientów. Natomiast inne TFI tworzą parasole obok zwykłych funduszy, dając klientom wybór formy inwestowania.
Zanim zdecydujemy się powierzyć w zarządzanie nasze oszczędności powiernikowi, sprawdźmy jak to wygląda w konkretnym TFI na które się zdecydowaliśmy. Rynek finansowy jest rynkiem bardzo dynamicznym i podlegającym częstym modyfikacjom.
Tygodnik elektroniczny CashFlow&You, wydawany przez firmę e-ProfitSystem w najnowszym numerze przeprowadza analizę funduszy parasolowych badając, czy to zgrabnie promowana przez Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych nowinka, czy może atrakcyjny sposób lokowania pieniędzy?
Pełna treść artykułu dostępna jest w tygodniku elektronicznym CashFlow&You nr 26 (20-26.11.2007): http://newsletter.cashflowandyou.pl
Autorem artykułu jest redaktor: Mirosław Okonkowski
Wydawca: e-ProfitSystem
Joanna Wiejak
- Zobacz, jak zostać profesjonalnym inwestorem >>
- Przyjdź i spełnij swoje finansowe marzenia >>
Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl
Korzystam z funduszy inwestycyjnych tradycyjnych i jestem bardzo zadowolona z tego jak funkcjonują i jakie zyski można dzięki nim osiągnąć. Ale faktycznie, koniecznym jest poznanie sposobu funkcjonowania konkretnego TFI, by nie być potem zaskoczonym - mogą się one od siebie trochę różnić. Jakkolwiek ja korzystam z TFI w banku BPH i jestem w pełni z niego zadowolona.
OdpowiedzUsuń