sobota, 1 grudnia 2012

Jak okiełznać giełdę?

Jak okiełznać giełdę?

Autorem artykułu jest Jasonone


Podjąłeś decyzję o iwestowaniu na giełdzie. Co musisz zrobić i co musisz mieć aby swe marzenia urzeczywistnić. Na co zwrócić uwagę przy wybieraniu rachunku inwestycyjnego. Przeczytaj koniecznie!

Aby inwestować na giełdzie, trzeba posiadać tzw. rachunek inwestycyjny założony w biurze maklerskim. Poza sytuacjami szczególnymi czyli gdy trwa lub jest zapowiedziana, duża i atrakcyjna publiczna oferta akcji, założenie rachunku maklerskiego powinno odbyć się bardzo szybko. Co ważne, otwarcie i prowadzenie rachunku inwestycyjnego najczęściej jest darmowe.

Nie oznacza to oczywiście, że kupowanie i sprzedawanie akcji nic nie kosztuje. Wręcz przeciwnie – koszty wcale nie są małe (w porównaniu do innych usług finansowych).

Na co zwracać uwagę, wybierając biuro maklerskie? Głównym czynnikiem decydującym o wyborze są koszty utrzymania rachunku. Gdy chcemy założyć tradycyjny rachunek inwestycyjny, powinniśmy odwiedzić biuro maklerskie z dowodem tożsamości, na miejscu podpisać umowę o świadczenie usług brokerskich i liczyć się z kosztami prowadzenia. Prawdziwą furorą cieszą się rachunki internetowe, które są prowadzone przez internetowe części tradycyjnych banków. Pomimo iż nie pobierają opłat w dużej też części nie odbiegają funkcjonalnością od tradycyjnych. Nie bez znaczenia jest fakt, iż aby założyć i obsługiwać taki rachunek nie trzeba ruszać się z domu. Wystarczy wypełnienie formularza rejestracyjnego. Podpisanie umowy odbywa się w tradycyjny sposób – umowa będzie, więc na papierze. Mało tego, istotnym dodatkiem są przydatne narzędzia np. pozwalające obserwować kursy na bieżąco, bez żadnego opóźnienia (dla porównania wortal Money wyświetla kursy z 15 minutowym opóźnieniem). Najwygodniejsze będzie założenie rachunku inwestycyjnego w biurze maklerskim współpracującym z bankiem, w którym mamy internetowe konto. Niektóre banki internetowe pozwalają na dostęp do wielu usług (np. konto osobiste i maklerski rachunek inwestycyjny) przy wykorzystaniu tego samego loginu i hasła dostępu. To znacznie ułatwia zarządzanie pieniędzmi. Istotnym udogodnieniem jest również możliwość uzyskanie kredytu na zakup akcji czy możliwość zakupów z odroczonym terminem płatności. Reasumując konkurencja sprawiła, że jedyne koszty z którymi inwestor musi się liczyć to koszty transakcyjne. Zależą one od liczby i wartości akcji, które kupujemy bądź sprzedajemy. Prowizje mogą być bardzo różne – decyduje o tym np. rodzaj instrumentu finansowego, którym będziemy handlowali. Dla akcji może to być np. 0,4 proc. wartości zlecenia (za handel obligacjami zapłacimy jeszcze mniej). Dla odmiany, prowizja od handlu kontraktami terminowymi będzie wyrażona kwotowo i wynosi od kilku do kilkunastu złotych. W regulaminie świadczenia usług maklerskich znajdziemy szczegółowy wykaz kosztów. Ten regulamin to podstawowa lektura przed zawarciem umowy o prowadzenie rachunku inwestycyjnego. Inwestowanie na giełdzie wiąże się ze zwiększonym ryzykiem, które ponosi tylko i wyłącznie inwestor to ostatnia, najważniejszą zasada o której należy bezwzględnie pamiętać.

---

Pozdrawiam
Radosław Jesionkowski

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz